13 راه برای مهاجرت به کانادا در سال 2024

 

کانادا برنامه های بلندپروازانه ای برای استقبال از رکورد 465000 مهاجر جدید در سال 2023 دارد، زیرا به نظر می رسد از تازه واردان برای حل کمبود فزاینده بازار کار استفاده کند.
پس از ثبت رکوردهای سالانه اقامت دائم در هر دو سال 2021 و 2022، این شرکت قصد دارد دوباره این رکوردها را در هر یک از سه سال آینده بشکند. این بدان معناست که از امروز هرگز زمان بهتری برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا نبوده است.
در زیر فهرستی جامع از 13 راه برای مهاجرت به کانادا در سال 2024 آورده شده است.

اقامت دائم

برنامه های اقتصادی
1. اکسپرس اینتری
اکسپرس انتری همچنان مهمترین راه برای مهاجرت به کانادا در سال 2024 است.
از این سیستم انتخاب اصلی برای کنترل برنامه‌های اصلی فدرال استفاده می‌شود: کارگر ماهر فدرال، کلاس تجربه کانادایی و مشاغل ماهر فدرال.
طبق آخرین طرح سطوح مهاجرت، کانادا قصد دارد در سال 2023 از نزدیک به 83000 مهاجر فدرال با مهارت بالا استقبال کرد که به 109000 در سال 2024 و 114000 در سال 2025 افزایش می یابد.
پس از راه اندازی طبقه بندی ملی مشاغل جدید (NOC 2021)، اکنون 16 شغل جدید از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال واجد شرایط ورود سریع هستند.
از رانندگان کامیون گرفته تا پرستاران و دستیاران آموزشی گرفته تا مدیران حقوق و دستمزد، بسیاری از مشاغل جدید اکنون واجد شرایط ورود انبوه مهاجرت به کانادا هستند.
امسال نیز قرار است شاهد معرفی قرعه کشی های مخصوص مشاغل از طریق اکسپرس اینتری باشیم. کانادا سال گذشته تغییراتی در قانون ارائه کرد تا کمبود نیروی کار اقتصادی خاص را هدف قرار دهد. این قرعه کشی ها آغاز شده است.

2. برنامه نامزدهای استانی

کانادا قصد دارد از طریق 9 برنامه مهاجرتی استانی (و دو منطقه ای) از بیش از 105000 تازه وارد استقبال کند.
از بریتیش کلمبیا در غرب، از طریق استان های دشت آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا، تا انتاریو و استان های اقیانوس اطلس کانادا، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد، هزاران نقطه برای مهاجرت به کانادا در سال وجود دارد. .
بخش‌هایی از PNP به Express Entry نیز وارد می‌شود، به این معنی که هر یک از برنامه‌های استانی که در بالا ذکر شد، جریان‌های خاصی برای سیستم انتخاب فدرال دارند.
استان ها برای انتخاب مهاجران خاص برای نیازهای اقتصادی خود آماده شده اند. کاندیداها باید از فهرست‌ها و جریان‌های مشاغل هدف مشورت کنند زیرا اولویت‌های استانی و فدرال متفاوت است.

3. استان کبک

کبک در دسته بندی خاص خود قرار دارد زیرا کنترل کاملی بر پذیرش اقتصادی مهاجرت خود دارد. تلاش های زیادی از سوی دولت قدرتمند استان کبک انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که همه مهاجران پذیرفته شده در این استان فرانسوی زبان هستند.
فرانسوا لگو، رهبر ائتلاف Avenir Quebec، معتقد است که زبان فرانسوی برای حفظ فرهنگ کبک مرکزی است و بر محدود کردن افراد تازه وارد به استان به حدود 50000 نفر متمرکز است که 33000 نفر از آنها از طریق برنامه های اقتصادی هستند.
الزامات فرانسوی زبان برای کاندیداهایی که یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط در دست دارند از اولویت کمتری برخوردار است. باید دید سیاست Legault در ادامه محدود کردن مهاجرت چگونه عمل می کند، چرا که استان در چنگال کمبود مزمن نیروی کار است. لگو پس از به دست آوردن یک مقام قدرتمند در سال گذشته، تقریباً به طور کامل بر اساس آرای خارج از مونترال، اکنون باید اقتصاد کبک را به حرکت درآورد تا محبوبیت خود را حفظ کند.

4. برنامه های آزمایشی کارفرما محور

کانادا همچنین تعدادی برنامه آزمایشی مبتنی بر کارفرما را اجرا می کند که مناطق خاصی از اقتصاد یا مناطقی با کمبود مزمن نیروی کار را هدف قرار می دهد.

در خط مقدم این برنامه ها، برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس است که زندگی خود را به عنوان یک پایلوت آغاز کرد اما از آن زمان به بعد دائمی شد.
با پوشش چهار استان اقیانوس اطلس نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد، AIP دارای 8500 فضا برای کارگران ماهر و مهاجران فارغ التحصیل بین المللی است.
قرار است از 8500 تازه وارد دیگر از طریق سه جریان دیگر استقبال شود: پایلوت کشاورزی-غذایی، پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی و پروژه مسیرهای تحرک اقتصادی.
همه این برنامه ها کارفرما محور هستند، به این معنی که نمی توان آنها را به طور مستقیم اعمال کرد. یک کارفرما نیازی را شناسایی می کند، یک مهاجر را برای برآورده کردن آن نیاز پیدا می کند و از برنامه برای آوردن آن نامزد به کانادا استفاده می کند.
در همین حال، قابل درک است که برنامه جدید نامزد شهرداری همچنان در دست کار است.

اولین بار توسط لیبرال های حاکم در سال 2019 پیشنهاد شد، MNP به دلیل همه گیری کووید-19 عقب افتاد، اما در نهایت می تواند در سال جاری راه اندازی شود.
همانطور که از نام آن پیداست، MNP مهاجران را در سطح محلی بسیار بیشتری انتخاب می کند و به جوامع فردی اجازه می دهد تا به نیازهای خاص بازار کار پاسخ دهند.

5. ویزای استارت آپ

ویزای استارت آپ کانادا به یک مسیر مهم برای مهاجرت به کانادا برای افراد دارای تفکر تجاری تبدیل شده است.
برای واجد شرایط بودن، کاندیداهای دارای یک ایده تجاری یا تجاری واجد شرایط باید از حمایت یک گروه سرمایه گذار angel investor تعیین شده، صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر یا مرکز رشد کسب و کار برخوردار شوند، به علاوه دارای بودجه تسویه حساب و توانایی زبانی مورد نیاز باشند.
داوطلبان می توانند قبل از واجد شرایط بودن برای اقامت دائم در حین ایجاد کسب و کار، با مجوز کار به کانادا مهاجرت کنند. برای واجد شرایط بودن، متقاضیان باید به طور فعال در مدیریت کسب و کار در کانادا مشارکت داشته باشند.
کانادا قصد دارد از 3500 تازه وارد از طریق برنامه های تجاری در سال 2023 استقبال کند که تا سال 2025 به 6000 نفر افزایش خواهد یافت. تعداد قابل توجهی از این افراد از طریق ویزای استارت آپ ارائه خواهند شد.

6. برنامه های کسب و کار استانی

بسیاری از استان‌های کانادا برنامه‌های کارآفرینی خود را اجرا می‌کنند که تحت برنامه‌های نامزد استانی مربوطه قرار می‌گیرد. هر یک از این برنامه ها دارای الزامات خاصی هستند که مربوط به استان یا منطقه ای است که در آن خدمت می کنند.

7. برنامه های خوداشتغالی

هم دولت فدرال و هم کبک برنامه های خوداشتغالی را اجرا می کنند.
کلاس خوداشتغالی فدرال برای متقاضیانی طراحی شده است که دارای تجربه خوداشتغالی مرتبط و همچنین قصد و توانایی ایجاد شغل خود و کمک قابل توجهی به زندگی فرهنگی، هنری یا ورزشی کانادا هستند.
در کبک، متقاضیان خوداشتغالی در درجه اول از کارگران ماهر متمایز می شوند، زیرا آنها شغل خود را با انجام یک حرفه یا اشتغال به یک فعالیت تجاری ایجاد می کنند.

کلاس خانواده
8. همسران و فرزندان

کانادا همسران و فرزندان را در طرح سطوح مهاجرت خود با هدف استقبال از 78000 تازه وارد در سال 2023 ترکیب می کند که اکثریت 106000 طبقه خانواده را تشکیل می دهد.
همسر می تواند در زمانی که منتظر رسیدگی به درخواست شان هستند، واجد شرایط مجوز کار شوند.
کودکان تحت حمایت عموماً زیر 22 سال هستند و باید مجرد باشند. برای واجد شرایط بودن در سن بالای 22 سال، آنها باید به دلیل شرایط روحی یا جسمی قادر به حمایت مالی از خود نباشند یا از قبل از 22 سالگی برای حمایت مالی به والدین خود وابسته باشند.

9. پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ

برنامه پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ کانادا بر اساس یک سیستم قرعه کشی عمل می کند، که در آن حامیان مالی علاقه خود را به یک استخر اعلام می کنند و به طور تصادفی قرعه کشی می شوند و دعوت نامه ای برای درخواست صادر می کنند.

کانادا قصد دارد از 28500 تازه وارد از طریق استریم استقبال کند.
این جریان در طول سال‌ها بحث‌هایی را برانگیخته است زیرا به طور مرتب درخواست های آن بیش از حد است و مقامات به دنبال منصفانه‌ترین راه برای انتخاب نامزدهای ورود به کانادا هستند.
در حال حاضر، از سال 2020 استخر PGP برای حامیان مالی جدید باز نشده است. از آن زمان تاکنون سه دسته از حامیان مالی برای درخواست دعوت شده اند. این امکان وجود دارد که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) پنجره جدیدی را برای ارسال علاقه به فرم های حامی مالی باز کند.
والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که انتخاب نشده اند می توانند سوپر ویزا را در نظر بگیرند.

اقامت موقت
10. اجازه تحصیل و اجازه کار پس از فارغ التحصیلی

کانادا یک مسیر ثابت برای اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی دارد، با انتظار می رود که 750000 نفر در سال جدید در کانادا تحصیل کنند و این کشور را به بزرگترین دسته از ساکنان موقت تبدیل می کند.
آنها می توانند با یک مجوز تحصیلی، واجد شرایط یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی شوند، که می تواند تجربه لازم برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری را به آنها بدهد.
با این حال، در حالی که این مسیر وجود دارد، نامزدها باید آگاه باشند که بسیار رقابتی است. تنها کسری از 750000 دانشجوی بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند اقامت دائم خواهند داشت.
بسیاری از مشاوران مهاجرت و کالج ها و دانشگاه ها این واقعیت را ترویج می کنند که دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل و انتقال به اقامت دائم به کانادا بیایند. با این حال، واقعیت این است که تعداد بسیار کمی به این امر دست خواهند یافت.

11. کارگران موقت

گروهی از دارندگان مجوز کار در کانادا ممکن است از دارندگان مجوز تحصیلی به عنوان بزرگترین گروه ساکنان موقت عقب باشند، اما هنوز تعداد قابل توجهی با 750000 نفر هستند.

کارگران موقت از طریق تعدادی کانال به کانادا می آیند، از جمله برنامه کارگران خارجی موقت برای کسانی که نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار دارند و برنامه تحرک بین المللی برای کسانی که نیاز ندارند.
-یک LMIA مثبت تأیید می کند که نیاز به یک کارگر خارجی برای پر کردن شغل مورد نظر وجود دارد و هیچ کارگر کانادایی برای انجام این کار در دسترس نیست.
-IMP به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا کارگران خارجی را بدون نیاز به LMIA استخدام کنند. این شامل انتقال گیرندگان درون شرکتی، کسانی که به عنوان بخشی از معاهدات تجاری وارد کانادا می شوند، مانند موافقتنامه کانادا-ایالات متحده-مکزیک (CUSMA) یا توافقنامه تجارت جامع اقتصادی (CETA) و کسانی که واجد شرایط مجوز کار آزاد هستند، می شود.
-TFWP از چهار جریان تشکیل شده است: کارگران با مهارت بالا، کارگران با مهارت پایین، برنامه کارگران فصلی کشاورزی و برنامه مراقبین زنده.
جریان استعدادهای جهانی همچنین تحت TFWP قرار می گیرد که از طریق آن کارفرمایان می توانند به پردازش دو هفته ای برای لیست مشاغل فناوری دسترسی داشته باشند.
تعدادی از برنامه‌های استانی نیز برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند که مشاغل فناوری را هدف قرار می‌دهند، از جمله جریان فناوری BC PNP و Ontario Tech Draws از طریق جریان اولویت‌های سرمایه انسانی آن.
12. یک تجارت بخرید و به کانادا بروید
گزینه هایی برای نامزدهایی که مایل به خرید یک کسب و کار و مهاجرت به کانادا هستند، وجود دارد، از جمله مسیری از طریق برنامه کارگران خارجی موقت و ابتکار موفقیت کارآفرین انتاریو.
قوانین مالک-اپراتور تحت TFWP اخیراً تغییر کرده است تا یک معافیت برای الزامات تبلیغات LMIA حذف شود. با این حال، مسیر هنوز برای نامزد مناسب وجود دارد.
OINP Entrepreneur Success Initiative یک پایلوت دو ساله با هدف استقبال از 100 تازه وارد خارج از منطقه تورنتو و جذب سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری است.

پناهندگان
13. مهاجرت پناهندگان

کانادا همچنان به عنوان بخشی از تلاش های بشردوستانه خود در سراسر جهان، استقبال از پناهندگان را در اولویت قرار می دهد. سوری‌ها، افغان‌ها و اخیراً اوکراینی‌ها همگی از آغوش باز کانادا برای پناهندگان سود برده‌اند. دولت فدرال اخیراً 6.2 میلیون دلار در پروژه جدید مسیرهای تحرک اقتصادی برای آوردن پناهندگان ماهر به کانادا سرمایه گذاری کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *