بورسیه های کانادا و نحوه دریافت فول فاند

گر قصد تحصیل در کانادا را دارید ممکن است به این موضوع فکر کرده باشید که چگونه می توان هزینه تحصیل و زندگی را به حداقل رساند؟آیا می توان بورسیه و فاندی دریافت کرد تا تمام یا بخشی از هزینه ها را پوشش داد؟ تفاوت بورسیه و فاند چیست و انواع آن کدامند ؟

بورسیه های کانادا و نحوه دریافت فول فاند

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در واقع به کمک هزینه‌ای گفته می‌شود که از جانب دانشگاه، مراکز آموزشی و…. به دانشجویان ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی را افراد خیر، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، ارگان‌های دولتی و…. به دانشجویان ارائه می‌کنند. این بورسیه ها به دانشجویانی که توانایی مالی خوبی ندارند و دانشجویان نخبه تعلق می‌گیرد.

 

انواع بورسیه تحصیلی:

بورسیه های تحصیلی کانادا به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • بورسیه‌های غیر دولتی
 • بورسیه‌های دولتی
 • بورسیه‌های دانشگاه

 

بورسیه های غیردولتی در کانادا:

 • بورسیه تحصیلی یابود کانادا
 • بورسیه تحصیلی صندوق اکولوژیکی آنه والی در کبک و بریتیش کلمبیا
 • بورسیه تحصیلی و فلورشیپ ترودو
 • بورسیه تحصیلی امنیتی سرف شارک

 

بورسیه های دولتی در کانادا:

 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی وانیر
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC
 • بورسیه دوره پسادکتری بانتینگ
 • بورسیه تحقیقات و پژوهش IDRC
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی در کانادا

 

بورسیه های دانشگاهی:

اسکالرشیپ Scholarship

در اسکالرشیپ دانشگاه یا موسسه آموزشی موظف می‌شود که هزینه‌های تحصیلی دانشجو را متقبل شود حتی علاوه بر آن به شما ماهیانه مبالغی را به عنوان کمک هزینه زندگی به شما پرداخت می‌کند. در واقع یکی از بهترین و مناسب ترین نوع بورسیه ها می‌باشد و معمولا این بورسیه برای تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) لحاظ می‌شود.

فلوشیپ fellow Ship

فلوشیپ یک موقعیتی علمی برای افراد به وجود می‌آورد که با توجه به اعتبار دانشگاه و یا موسسه علمی به کار تحقیقی و یا تحصیلی خود بپردازند. این نوع بورسیه فقط به افراد دارای مدارج سطوح بالا و با تجربه تعلق می‌گیرد. در این مورد ممکن است هزینه‌ای پرداخت شود و یا در حد ارائه خدمات دانشگاهی بسنده کنند. شرایط خاصی برای پرداخت هزینه در فلوشیپ وجود دارد که هنگام فراخوان، دانشگاه نوع و سقف کمک هزینه را مشخص می‌نمایند.

Grants و Bursaries گرانت

گرنت؛ وامی بلاعوض که به دانشجویان تعلق می‌گیرد. درواقع گرنت را باید بودجه‌ای دانست که به نهادها، مؤسسات، شرکت یا افراد جهت انجام کارهای پژوهشی اعطا می‌گردد. اکثر گرنت‌ها برای انجام کارهای پژوهشی ارائه می‌شود تا به تشویق و ترغیب پژوهشگران بپردازد تا فعالیت‌های پژوهشی خود را پیش ببرند.

Loans – وام برای دانشجویان کانادایی

وام‌های دانشجویی نیز برای دانشجویان خارجی، همانند شهروندان کانادایی، موجود است. این بدین معناست که آن‌ها نیز باید این وام‌ها را با همان نرخ سود مشابه شهروندان کانادایی، باز پرداخت کنند. دانشجویان خارجی برای بهره مند شدن از وام دانشجویی می‌بایست از طریق بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند

فاند تحصیلی

منظور از فاند کمکی مالی است که از سوی دانشگاه‌ها، مراکز علمی کانادا به دانشجویان ارائه می‌شود و تمام یا بخشی هزینه‌های تحصیل و مخارج زندگی آنها را پوشش می‌دهد.  متقاضی برای فاند تحصیلی باید رزومه خود را برای استاد یا کمیته دانشگاه ارسال کند و در صورتی که رزومه و مدارک ارسال شده مورد تایید باشد بر اساس نوع فاند و وظایفی که دانشجو به عهده می‌گیرد، مبلغ مشخصی پرداخت می شود

 

انواع فاند تحصیلی:

فول فاند

فول فاند (Full Fund) به معنای این است که تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزشی تأمین می‌شود. این نوع فاند معمولا به عنوان حقوق و دستمزد به دلیل شرکت در کارهای دانشگاهی و پژوهشی به عنوان دستیار آموزشی TAیا دستیار پژوهشی RA پرداخت می شود. و اغلب برای دوره دکترا می باشد.دوره دکترا، یک شغل در دانشگاه محسوب می‌شود بنابراین دانشجویان مانند سایر اعضای علمی دانشگاه از حقوق ماهانه برخوردار می شوند. افراد برای دریافت این حقوق ماهانه باید یکی از دو موقعیت شغلی دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی را برگزینند.

• Teaching Assistants (TA) – دستیار

فعالیت به عنوان دستیار تدریس یا آموزش یکی از راه‌های دریافت کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است. بدین صورت که در امر آموزش و یادگیری دانشجویان به اساتید کمک می‌کنند و در قبال آن هزینه دریافت می کنند.

• Research Assistantships (RA) – دستیار تحقیق

اغلب دانشجویان دکتری می‌توانند برای دریافت کمک هزینه تحصیل در فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی شرکت کنند. این فعالیت‌ها معمولا ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته هستند دانشجویان توسط دپارتمان یا دانشکده برای این نوع از فعالیت‌ها برگزیده می‌شوند.

Loans – وام برای دانشجویان کانادایی

وام‌های دانشجویی نیز برای دانشجویان خارجی، همانند شهروندان کانادایی، موجود است. این بدین معناست که آن‌ها نیز باید این وام‌ها را با همان نرخ سود مشابه شهروندان کانادایی، باز پرداخت کنند. دانشجویان خارجی برای بهره مند شدن از وام دانشجویی می‌بایست از طریق بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند

پارشال فاند

اگر دانشگاه بخشی از هزینه تحصیل شما را تأمین کند، شما موفق به دریافت پارشیال فاند شده‌اید. پارشال در لغت به معنای بخش یا جزء است و از همین رو به این نوع از فاند، پارشال فاند یا پارشیال فاند (Partial Fund) گفته می‌شود. این نوع از کمک هزینه تحصیلی می‌تواند به‌صورت تخفیف در شهریه یا پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت‌نام و تحصیل در نظر گرفته شود.

سلف فاند

اگر یک دانشجو تمامی مسئولیت‌های مالی مربوط به تحصیل و زندگی را خودش بر عهده بگیرد، مسیر تحصیل را به‌صورت سلف فاند (Self Fund) در پیش گرفته است. سلف فاند در لغت به معنای خود سرمایه‌گذاری است. در این روش از تحصیل، دانشگاه یا مؤسسه آموزشی، هیچ مسئولیتی در قبال تأمین تمام یا بخشی از هزینه‌های دانشجو ندارد. این نوع از تحصیل، برای افرادی که تمکن مالی بالایی داشته و از طرفی دارای یک رزومه و تاریخچه تحصیلی قوی نیستند، بسیار مناسب است.

بورسیه و فاند در مقطع کارشناسی کانادا

دریافت کمک هزینه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی، محدود و بسیار رقابتی بوده و بر اساس شایستگی تحصیلی، به دانشجویان اعطا می‌شود. متقاضیان باید از سوابق تحصیلی برجسته، معدل بالای دیپلم و حدأقل نمره آیلتس 6.5، برخوردار باشند. همچنین نیاز است نمره بسیار بالایی در آزمون ورودی دانشگاه مانند آزمون SAT کسب کنند.

بورسیه و فاند در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

چنانچه متقاضیان، قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند، می‌توانند نسبت به اخذ فاند ارشد کانادا اقدام کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می انجامد و با ارائه رزومه مناسب می‌توان با دانشگاه برای حذف یا تخفیف در شهریه و گرفتن کمک هزینه برای زندگی مکاتبه کرد. برای این مقطع دریافت کمک هزینه تحصیلی رقابتی می باشد.

بورسیه و فاند در مقطع دکترا کانادا

برای دریافت کمک هزینه در مقطع دکترا می‌توان از انواع بورسیه ها و فاند ها استفاده کرد و رزومه مناسبی ارائه داد. یکی از تاثیرگذار ترین موارد برای دریافت بورسیه مقاله isi ،انگیزه نامه تاثیرگذار ‌و مدرک آیلتس با نمره بالای ۶.۵ یا معادل آن است.

برای دریافت بورسیه کانادا، ارسال و ارائه مدارک زیر لازم است:

• مدارک آزمون‌های آیلتس یا تافل

• مقاله‌های چاپ‌شده در مجلات علمی جهان و ISI

• انگیزه‌نامه

• توصیه‌نامه اساتید مقطع تحصیلی قبلی

• مدارک و سوابق تحصیلی با معدل بالای ۱۶

• رزومه تحصیلی مناسب و پایان‌نامه تحقیقی-پژوهشی

دلایل ریجکت شدن درخواست فاند کانادا

1 ممکن است متقاضیان، واجد شرایط فاند یا بورسیه نباشند.

2.غلط‌های املائی و انشائی در نامه درخواست

3ممکن است برای دریافت فول فاند کانادا، دیر اقدام کرده باشید

۴ارائه انگیزه‌نامه غیر قابل قبول

5.عدم رعایت الزامات زبان

6.عدم تکمیل مدارک مورد نیاز مانند مدرک GRE و…

7.ارائه CVکامل و متناسب

وبسایت‌های معتبر برای جستجوی بورسیه کانادا