سیستم تحصیلی مدارس نروژ

سیستم تحصیلی مدارس نروژ

در این مقاله به بررسی سیستم تحصیلی مدارس کشور نروژ از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه و آن چیزی که در مدارس نروژ اتفاق می افتد می پردازیم.
این نکته که فرزندان چگونه تحصیل کنند یکی از بزرگترین سوالات والدین در زمان مهاجرت به کشور نروژ است. و این موضوعی است که به یک بررسی کامل نیاز دارد.
اگرچه در سرتاسر کشور نروژ چندین مدرسه بین المللی وجود دارد، بسیاری از خارجی هایی که در نروژ زندگی می کنند سیستم مدارس معمولی نروژ را برای تحصیل فرزندان شان انتخاب می کنند.
منبع اکثر داده ها در مورد تعداد دانش آموزان مورد استفاده در سراسر این مقاله براساس آمار نروژ است.
الف. مهدکودک و آموزش پیش دبستانی
مؤسسات برای کودکان زیر سن تحصیل اجباری Barnehage نامیده می شود. گرچه معمولا این مقطع به عنوان پیش دبستانی یا مهدکودک نامیده می شود اما این سیستم کاملا با آنچه در نظام تحصیلی انگلستان و آمریکا شناخته می شود متفاوت است، به عنوان مثال سن شروع تحصیل در نروژ کمی زودتر آغاز می شود.
کودکانی که تا پایان ماه آگوست به یک سالگی می رسند، از همان ماه می توانند وارد Barnehage شوند.
کودکانی که در سپتامبر، اکتبر یا نوامبر همان سال به یک سالگی می رسند، از ماه رسیدن به سن یک سالگی، امکان شرکت در مهدکودک را دارا هستند.
تقریبا 70 درصد کودکان یکساله در مهدکودک شرکت می کنند که این آمار برای بچه های دوساله تا 92 درصد و تا 96 درصد برای بچه های 3 ساله میرسد.
برطبق آمار منتشر شده در سال 2016 تعداد کودکانی که از سیستم Barnehage استفاده می کنند مجموعا 282.649 نفر هستند، که 36 درصد آنها یک یا دو ساله و 64 درصد بین 3 تا 6 سال هستند.
ب. مدارس
زبان اصلی تدریس در مدارس نروژ زبان نروژی است، اما این بدان معنی نیست که فرزند شما حتما باید تسلط کامل بر زبان نروژی داشته باشد. دانش آموزان غیرنروژی حق استفاده از پشتیبانی کامل برای بالا بردن درک زبان نروژی در سریعترین زمان را دارند.
آموزش ابتدایی و متوسطه اول شامل دانش آموزان 6 تا 15 ساله می شود و یا رتبه 1 تا 10 را شامل می شود.
مقامات محلی موظفند مراقبت های قبل و بعد از مدرسه را برای دانش آموزان کلاس اول تا چهارم ارائه دهند.
در سال 2016، 444.638 دانش آموز در مقطع ابتدایی و 184.637 دانش آموز هم در مقطع متوسطه اول تحصیل می کردند.
آموزش متوسطه به طور معمول سه سال آموزش عمومی یا چهار سال آموزش حرفه ای پس از برنامه 10 ساله اجباری ارائه می دهد.
به طور معمول آموزش کارآموزی دو سال آموزش حرفه ای در آموزش متوسطه به دنبال یک یا دو سال آموزش عملی در صنعت است.
در سال 2016، 200731 دانش آموز در آموزش متوسطه، 42683 دانش آموز در برنامه های کارآموزی یا آموزش حرفه ای بودند. از بین دانش‌آموزانی که آموزش حرفه‌ای را می‌گذرانند، بیشترین نسبت (28٪) در بخش مراقبت‌های بهداشتی، کودکی و رشد جوانان و پس از آن (15٪) تولید فنی و صنعتی بوده است.
برنامه های حرفه ای دوره سوم پس از متوسطه هستند، اما به عنوان آموزش عالی تعریف نمی شوند. این برنامه ها بین شش ماه تا حداکثر دو سال اجرا می شوند. در سال 2016، 14748 دانش آموز در آموزش حرفه ای دولتی یا خصوصی پس از متوسطه ثبت نام کردند.
از این میان، پرطرفدارترین رشته ها (45 درصد) رشته های علوم طبیعی، حرفه ای و فنی بودند. دومین رشته پرطرفدار و پرطرفدارترین رشته در بین زنان سلامت، رفاه و ورزش بود.
ج. آموزش عالی
آموزش عالی مبتنی بر پذیرش عمومی است که معمولاً تحصیلات متوسطه را تکمیل می کند. ساختار اصلی مدل 3+2+3 است. به عبارت دیگر یک مدرک سه ساله لیسانس، دو سال کارشناسی ارشد و یک برنامه سه ساله دکتری.
از سال2016، 288.989 نروژی در حال استفاده از آموزش عالی بودند که از این تعداد کمتر از نیمی در یک دانشگاه شرکت می کردند. شهریه در دانشگاه های دولتی در نروژ حتی برای دانشجویان بین المللی رایگان است.
درصد افراد 19 تا 24 ساله در آموزش عالی به طور قابل توجهی افزایش یافته است، از حدود 10-12٪ در سال
1980 به 28٪ (مردان) و 43٪ (زنان) در سال 2016. محبوب ترین رشته ها در حال حاضر علوم طبیعی، حرفه ای و فنی (19.5%) و سپس آموزش (18%) هستند.
برخی دانشجویان نروژی دانشگاه های خارج از کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند. 15.672 نفر نروژی در سال 2016 در خارج از کشور تحصیل می کردند. مقاصد تحصیلی محبوب عبارتند از: انگلستان، دانمارک، آمریکا، لهستان و مجارستان
د. آموزش بزرگسالان
امکانات نروژ برای آموزش بزرگسالان شامل دبستان، دبیرستان و دبیرستان عالی، دبیرستان های محلی، انجمن ها و مؤسسات مستقل آموزش از راه دور است.
بزرگسالانی که آموزش ابتدایی و متوسطه را به طور کامل تمام نکرده اند حق تحصیل در این سطوح را دارند.

افراد 25 ساله که دوره ابتدایی و متوسطه (یا معادل آن) را گذرانده اند اما دبیرستان را نگذرانده اند، در صورت درخواست از حق برخورداری از چنین آموزشی برخوردارند.
یک انجمن مطالعاتی متشکل از دو یا چند سازمان داوطلبانه مجموعه‌ای از دوره‌ها را ارائه می‌دهند، از دوره پایه تا آموزش کار و تحصیل در سطح دانشگاه. انجمن های مطالعاتی در اکثر شهرداری ها دوره هایی ارائه می دهند.
ه. یک گزینه جایگزین
دبیرستان های عامیانه نروژ (folkehøgskolene) مدارس عمومی هستند که برنامه درسی یا امتحانی ندارند و هم دوره های کوتاه مدت (94-2 روزه) و هم دوره های طولانی تا ده ماه را ارائه می دهند.
هدف آنها افراد جوانی است که می خواهند بر روی یک منطقه خاص تمرکز کنند که معمولاً در سیستم آموزشی معمولی در دسترس نیست. مدارس مبتنی بر وب انعطاف پذیر نیز در دسترس هستند.
و. آموزش در منزل
این سیستم اگرچه در ایالات متحده بسیار محبوب است، اما آموزش خانگی (hjemmeundervisning) در نروژ رایج نیست. سالانه حدود 200 کودک در نروژ در خانه آموزش می بینند.
اگر تصمیم بگیرید فرزندان خود را در نروژ به مدرسه بفرستید، باید جلسات منظمی با شهرداری محلی داشته باشید برای اطمینان از اینکه فرزندان شما که در خانه آموزش دیده اند از سطح تحصیلی کافی برخوردار هستند.

منبع: https://www.lifeinnorway.net

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *